icon
Girişimsel Bronkoskopi nerelerde kimler tarafından yapılmalıdır

Terapötik bronkoskopi ameliyathane şartlarında uygulanan endoskopik cerrahi benzeri bir uygulama olup her tanısal bronkoskopi yapılan merkezde uygulanamaz. Özel eğitim ve ekipman gerektiren daha profesyonel şartlarda bulunan ünitelerde ancak uygulanabilir

Akciğer kanseri hastalarında ölüm sebeplerinin tedavisinde Terapötik Bronkoskopinin yeri nedir?
Akciğer kanserinde kanama, solunum yetmezliği, tıkanıklık gerisi enfeksiyonlar en sık ölüm sebepleridir. Bu ölüm sebeplerinin gerçek bilimsel tedavisi sadece Terapötik bronkoskopidir.


Akciğer kanserinin hangi evresinde kullanılır, kanser dışındaki hastalıklarda uygulanabilir mi?
Akciğer kanserinde ameliyat evresini aşan tüm hastalarda ileri evre akciğer kanseri tedavisi olarak uygulanır. Terapötik bronkoskopi yöntemleri akciğer kanseri yanında iyi huylu tümörlerin ve post entübasyon trakea stenozların yol açtığı solunum yetmezliklerinin küratif tedavisi olarakta uygulanır.

  • Paylaş:

icon

Prof. Dr. Yalçın KARAKOCA

       1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu ve aynı yıl ihtisasa başladı.. 1996 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalında ihtisasını tamamladı. İhtisası döneminde akciğer kanseri ile ilgili olarak Almanya' da Dortmund Hemer Lungen Klinik  ve Fransa da Marsilya Cancer Laser Center' da Terapötik Bronkoskopi eğitimi aldı. 1997-1998 yılları..

Gelen Sorular

Soru Gönder